We are the Best Consulting web site as part of the annual WebAward Competition!

+ (532) 626 7875
Cevizlidere mahallesi 1226. Sokak No:1
info@maviedm.com
img
Language

English

Page

İşe Alım ve Yetenek Yönetimi Nedir?

 

Bir organizasyon veya şirketin ihtiyaç duyduğu pozisyon için en uygun adayların belirlenmesi, analiz edilmesi, belirli mülakatların gerçekleştirilmesinin ardından pozisyonun kapanma sürecidir. Planlı işe alımlar ve plansız işe alımlar olmak üzere iki tür işe alım bulunmaktadır. Planlı işe alımlar, firmaların yıllık hedeflerine bağlı olarak belirlenen büyüme hedefleri ile doğru orantılı olarak işe alım gerçeklertirilir. Plansız işe alımlar ise iş değişikliği gibi sebeplerden ortaya çıkmaktadır. Bunun sonucunda ise pozisyona en uygun kişinin işe alımı gerçekleştirilir.

Uzun yıllardır süregelen personel ve çalışan kavramından daha çok yeteneklerini firmanın faydasına kullanabilecek gerçek yetenekler, günümüzde çalışan profilinin temel özelliklerinden olmuştur. Firmalar, rakiplerine karşı üstün gelebilmek için gerekli olanın ilk önce “insan” olduğunu fark ettiler ve nitelikli iş gücünün önemini anladırlar.

Yetenek yönetimi, firmaların ihtiyaçları doğrultusunda seçeceği çalışanların doğru zamanda, doğru pozisyonda ve doğru uygulamaları yapmalarını sağlamaları olarak belirtilebilir. Başka bir deyişle, firmaların rekabet şartlarında hedeflerine ulaşabilmeleri amacıyla yetenekli çalışanları bulması ve bu çalışanların şirket içerisinde tutulması sürecidir.

 

İşe Alım ve Yetenek Yönetiminin Önemi

 

Günümüzde artarak devam eden rekabet ortamında firmaların varlıklarını sürdürebilmeleri ve belirli oranda büyüme istikrarını gerçekleştirebilmeleri için doğru adayı işe almaya ve yetenek yönetimine önem vermeleri gerekmektedir. Nitelikli çalışan kitlesini oluşturabilen firmalar genellikle işe alım süreçlerinde doğru pozisyon için doğru işe alımı gerçekleştiren veya işe alım sürecinde iyileştirme/ geliştirme yapan ve yetenek yönetimi sürecini doğru şekilde tamamlayan firmalardır.

Firmaların değişime ayak uydurabilmeleri, büyümeleri ve hedeflere ulaşabilmeleri ancak kaliteli yöneticiler ve çalışanlar ile mümkün olur. Yetenek yönetiminin bu noktadaki önemi hem çalışanlar hem de yöneticiler için geçerlidir. Personellerin ve yöneticilerin yatkın oldukları alanlar ve kabiliyetlerine göre uygun bir kariyer haritası da oluşturulmalıdır. Böylece hem yöneticiler hem de çalışanlar için de kazan-kazan (win-win) süreci ile şirket kârı istikrarlı şekilde sürdürülebilecektir.

 

ODS Consulting Group İşe Alım Danışmanlığı Metodumuz

 

Firma ile detaylı bir görüşme yapılarak pozisyonun gereklilikleri ve organizasyon yapısı analiz edilir.

Firmanın pozisyondan beklentileri ve pozisyon kriterleri ortaya çıkarılır.

En uygun adayı arama sürecinde işe alım danışmanları farklı endüstrileri ve iş şartlarını derinlemesine araştırır.

Aday tarama sürecinde ODS aday havuzu, online ve üniversite kariyer portalları kullanılır.

Aday tarama sürecinden sonra görüşme planlaması yapılır.

Adayların güçlü yönlerini ve mesleki yeterliliklerini ortaya çıkarmaya yönelik farklı mülakat teknikleri uygulanır.

Biyometrik yüz okuma ve profil tanımlama, davranış tarzı testi, muhakeme testi, İngilizce testi ve teknik test gibi pozisyona göre ölçme ve değerlendirme testleri uygulanır.

 

Türkiye’de İlk Kez Kullanılan Smartmatch Tekniği Nedir?

 

Dijitalleşen işe alım süreçlerinde geliştirdiğimiz “Smartmatch” metodu ile yüz yüze görüşme sağlamadan her aday hakkında doğruluğu yüksek öngörülebilir karakter analizlerini firmalarımız ile paylaşıyoruz. Firmalarımız için riski minimalize ederken, yüz yüze görüşmelerin zamanından da tasarruf etmelerini sağlıyoruz.

 

ODS Consulting Group Olarak Kullandığımız Diğer Teknikler Nelerdir?

 

“Yanlış aday yoktur, yanlış eşleştirme vardır.” Prensibimiz ile firmalarımızın ihtiyaç duyduğu en uygun adaya en hızlı sürede ulaşmaları için aşağıdaki teknikleri kullanıyoruz.

360° DISC ANALİZİ

 

Ekiple en uygun adayı eşleştirmek adına ekibe ve yöneticilere 4 farklı karakter özelliğine sahip çeşitli analizler yapılır ve bu analizler 360° bakış açısıyla değerlendirmeye alınır.

 

PROFİL TANIMLAMA

Ekrandan karakter analizi yapılır. Aday seçiminde biyometrik yüz okuma ve profil tanımlama sistemi kullanılır.

YETENEK TESTLERİ

 


Adayların analitik bakış açısı ve farkındalık düzeyleri değerlendirilir ve raporlanır.

 

DİJİTAL ROLE PLAY UYGULAMALARI


Adayların bireysel davranış tarzları değerlendirilerek raporlanır.

 

ODS Consulting Group Olarak İşe Alım Danışmanlığı Hizmeti Süreçlerinde Şirketinize Nasıl Yardımcı Oluyoruz?

 

Olumlu adaylardan oluşan bir “long list” hazırlanır.

Pozisyonun gerekliliklerini karşılayan ‘’star’’ adayların raporları firma ile paylaşılır.

Firma ile teknik mülakatların planlanması ve takibi yapılır.

Firmanın değerlendirme sonucu paylaşılır.

Olumsuz adaylar telefon/mail yoluyla bilgilendirilir.

Olumlu adaya teklif yapılma süreci başlar.

NOT: İşe yerleştirilen adayın 2 ay içerisinde işten çıkarılması veya ayrılması durumunda ODS RTM ekibimiz aynı pozisyona bir kez daha ücretsiz olarak hizmet veriyor.

 

Ortalama Bir İşe Alım Sürecinin Kurumlara Maliyetleri

 

Aday tarama – 40 saat

Telefon Mülakatları – 35 saat

Aday Görüşmeleri – minimum 75 saat

 

İşe Alım Süreçlerinde Neden Danışmanlık Hizmeti Alınmalıdır?

 

İstanbul, Ankara, İzmir illerimiz başta olmak üzere istihdamın yüksek olduğu illerimizde beyaz yaka ağırlıklı olacak şekilde danışman firmalarımızın personel bulma süreçlerinde hizmet vermeye devam ediyoruz.

1. En iyi çalışanı bünyeye katmak
Herkesin çalışmak isteyeceği firmalar, genellikle bu hizmetten profesyonel anlamda destek almaktadır. Bizim aracılığımız ile başlayan süreç adaylar üzerinde daha en başında pozitif bir etki bırakmaktadır. Bu nedenle birçok yetenek güncel özgeçmişlerini ve tam olarak ne istediklerini bizlere iletmektedirler. Bu yetenekler geniş bir ağ sistemi ile en uygun iş fırsatları ile eşleşmektedir.

2. Maliyet ve bununla birlikte zaman tasarrufu
Yeni bir pozisyon için aday taramasına başladığınız andan itibaren süreç sizin başlamıştır. Hali hazırda ilgilenmeniz gereken işlerden bu kısma ayıracağınız zaman, sizin en büyük maliyetinizdir. Her zaman nitelikli insanların başvuru yapmıyor olması da bu maliyeti giderek artıracaktır. Yaşanılan zaman kaybına rağmen sonuç alınamaması ise bu noktada verimsizliğe yol açacaktır.

3. Profesyonel bir çalışanın maliyeti
Tüm bu süreçler için profesyonel bir çalışanı bünyeye katmak yine her zaman en uygun çözüm olmayabilir. Şirketiniz için rutin bir işe alım süreçleri gerçekleşmiyor, bu ihtiyaca sadece dönemsel olarak ihtiyaç duyuyor olabilirsiniz. Öyle olsa bile anlık yaşanabilecek pozisyon artışında bu talebi karşılamak için yeterli olmayabilir. Her iki durumda da yine maliyet ve zaman kayıpları ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

4. Danışmanlık alınacak firmanın çeşitli sektörel deneyimleri
Tüm bu süreçler için her ne kadar bünyenizde bir profesyonel çalıştırıyor olsanız bile, hiçbir zaman sektör ve değişen rutinler hakkında bir danışmanlık firmasının sahip olduğu deneyime sahip olamayabilirsiniz. Çalıştığı her yeni firma ve pozisyon ile gelişen uzman kadrolar, işin sonunda en çok deneyime sahip olan profesyonellerdir. Sektörün ve pozisyonun getirdiği tüm değişim ve trendler hakkında bilgi sahibidirler.

5. Aday arama süreçlerinin maliyeti
Uygun adayı arama süreçlerinde karşılaşacağınız maliyetler yalnızca çalıştıracağınız profesyonel personel ile sınırlı değildir. Önemli kariyer portallarında iş ilanı paylaşmak bile günümüzde giderek artan bir yük haline gelmektedir. Bunların yanı sıra uygulamak isteyeceğiniz çeşitli kişilik, yabancı dil, bilgi seviyelerini ölçen testler bu maliyeti kat kat artırmaktadır.
Tüm bu süreçleri bir bütün olarak değerlendirdiğimizde, işe alım süreçlerinin profesyonel bir hizmet ile yürütülmesinin önemi daha iyi anlaşılmaktadır. Süreci sadece maliyet açısından değerlendirmemek gerekir. Bu hizmetin getireceği profesyonel bakış açısı ve birçok kazanç göz ardı edilmemelidir. ODS Danışmanlık İşe Alım Ekibi olarak, her geçen gün gelişen ve büyüyen kadromuz ile ihtiyacınız olan süreçlere değer katmak için sizleri de aramıza beklemekteyiz.

 

İşe Alım ve Yetenek Yönetimi Danışmanlığı Hizmet Modelimiz Neleri Kapsıyor?

 

Hizmet Modeli 1:

Uzun Liste Paylaşımı: Geçekleştirilen analizler sonucu telefon mülakatı sonuçlarını kapsayan uzun bir liste paylaşımı sağlanır.

Hizmet Modeli 2:

Sadece Görüşme Raporu: Gerçekleştirilen analizlerin ardından detaylı mülakat ve görüşme notları ile beraber kısa liste sunumu ve pozisyon kapatılması süreci gerçekleştirilir.

Hizmet Modeli 3:

360° Değerlendirme (STAR Aday Paylaşımı): Firma ve adayın Smartmatch kriterleri eşleştirilmesi doğrultusunda aday mülakat videolarının paylaşımı yapılır. Gerçekleştirilen analizlerle birlikte adayın detaylı mülakat süreçleri yürütülür. Görüşme notları ve teknik değerlendirme raporları hazırlanır. Firmaya “Star Aday” paylaşımı gerçekleştirilerek pozisyonun kapatılması sağlanır.

 

Neden İşe Alım Danışmanlığı

 

Artan rekabet koşullarıyla birlikte şirketlerin fark yaratarak, kendilerine uygun kalitede yetenekleri bulmaları zorlaşmıştır. Uygun zamanda doğru adaya ulaşabilmek büyük önem kazanmıştır. Yetenek Yönetimi Danışmanlığı kullanan şirketler için doğru yeteneğe ulaşmak çok daha kolaydır, ihtiyaçları olan yeteneklere, doğru zamanda ulaşabilirler. Böylece şirketiniz için bulmuş olduğunuz yeteneğe en uygun zamanda, en verimli şekilde bünyelerine dahil edebilirler.